Első lépésben elkészítettem a gyakorlókard vázlatát.
Méret és alak szempontjából, az általam egyik legszebbnek ítélt, 1824M legénységi szablyát választottam, a következő méretekkel:
Hossz hüvely nélkül: ~99cm
Penge hossza: ~86 cm
Penge szélessége ~3,5 cm
Penge íve:~5,6 cm
Most is Ulrich volt segítségemre, néhány szemléletes fotóval könnyítve meg a kard képének kialakítását. Ezekkel ni:
A feladat nem volt túl nehéz, még úgy sem, hogy első fellángolásból, mindenféle előkészület nélkül láttam hozzá az elkészítéséhez.
Mit csináltam tehát, lépésről-lépésre?
1. Kerestem egy felületet, amire felrajzolhattam a kard sablonját. Itt követtem el az első hibát, ugyanis egy laminált padló hátulját szemeltem ki, amire sem a toll nem fogott, sem a filctoll, amint ez a képekből is jól látszik. Ha megint meg kellene csinálnom, fekete tinten pennel rajzolnék kartonlapra, mert igaz, hogy ez a sablon strapabíróbb lesz, a szerkesztés körülményes volt, és ezt még ki is kell majd dekopír fűrésszel vágnom, ami megintcsak színtiszta élvezet lesz.
2. Felszerkesztettem a kard méreteit. Ez volt számomra a legbonyolultabb művelet, mert ívet kellett rajzolni, aminek hasonlítania is kellett az eredeti kardhoz, az ívmagasságnak is meg kellett maradnia, ahogy a penge szélességének is.
a.) Először felrajzoltam a kard teljes hosszát, amibe bemértem a penge hosszát. Ezeket egy vízszintes vonallal kötöttem össze.
b.) A vízszintes vonaltól lemértem a penge ívét és az így kapott pontból két vonalat húztam a kard hegyéig és a pengetőn keresztül, meghosszabbítva a teljes hosszig.
c.) Lemértem a penge szélességét és felszerkesztettem.
3. Na itt jöttem rá, hogy elbénáztam, ugyanis az így kapott ív még csak nem is hasonlított az eredeti kecses 1824-esre, sokkal inkább emlékeztetett egy lengyel szablyára. Szerencsére lángelme vagyok és felismertem a szitut. A penge vastagsága miatt 1,5 cm-rel feljebb került, amit hozzáadtam az előző ponthoz és így már szépen helyére kerültek a dolgok, amint a lenti képen is látszik, amit valamiért csak függőlegesen tudtam bemásolni, A méreteknél a rajzon hibásan tüntettem fel, a penge íve a felső, vastag, pirossal cifrázott vonalig mérendő. A kard hegyét lekerekítettem, hogy esetleges asszózás közben ne jelentsen gondot.
4. Utolsó lépésben felrajzoltam a markolat alakját és a kengyelt, bár utóbbi úgysem fog látszani a kivágás után. A markolat hosszúságát derékszöggel szerkesztettem az eredeti vonalhoz képest.
Az alsó képen látszik milyen eszközöket használtam. A filctoll lemaradt. :)
Ha én képes voltam egy ilyet megrajzolni, akkor bárki meg tudja csinálni mérnöki képesítés nélkül, bár tagadhatatlan, hogy akkor sokkal vagányabban nézne ki.
Ugyanezzel a módszerrel bármilyen méretű és típusú kard sablonja elkészíthető, ízlés szerint.
Ami a kard súlyát és súlypontját illeti, még nem tudom, hogy fog alakulni, ezeket az elkészítés későbbi fázisaiban kell megtapasztalnom.
Az eddigi költség 0 Ft. Leszámítva az elfogyasztott tintát. :)
Most megyek és kivágom a sablont, aztán hozzálátok a gyakorlókard alapanyagának az előkészítéséhez, ami - nem meglepő módon - szintén olcsó és használható anyagból fog készülni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése