2015. október 21., szerda

A korszerű kardvívás

Újabb fantasztikus könyvvel gazdagodik a kincsestáram, aminek köszönhetően egyre inkább a Santelli-vonal erősödik fel (majd) a technikáimban, mint jól dokumentált eszköztár. 
A könyvet nem más írta, mint a hétszeres(!) olimpiai bajnok Gerevich Aladár (Szepesivel közösen), aki maga is Santelli tanítvány volt. Címe: A korszerű kardvívás
A tartalomjegyzéket böngészve hatalmas tárháza lesz annak a tudásnak, amivel ez a hatalmas klasszis rendelkezett és csak remélhetem, hogy sikerül magamévá tennem ezt-azt ebből az örökségből.
A másik jó hír, hogy kezembe vettem az edzéstervet és elkezdtem gatyába rázni, kihegyezve a jövő évi csobánci bajvívó versenyre.
Az oktató jellegű bejegyzések egy része megírva várja a közzétételt, de a videók felvétele nem csak rajtam múlik, így ezzel is adós maradtam. De türelem tornaterem!

Jó munkát!

2015. október 14., szerda

Heuréka!

A blogbejegyzések kicsit elmaradoztak mostanában, aminek egy örömteli oka van:

Hónapokkal ezelőtt elkezdtem egy víváshoz megfelelő védelmet nyújtó, viszont olcsó megoldás kifejlesztését, amiben ma igen komoly lépést sikerült tennem.
Ez a magyar vívóközösség szempontjából azért olyan fontos, mert olcsón, házilag előállítható hatékony védőfelszerelés, aminek köszönhetően több ember számára válik elérhetővé a versenyzés.
Természetesen a folyamatot fényképekkel letölthetővé fogom tenni, a teszteket pedig videóval dokumentálva szintén megtaláljátok majd a blogon.

Juhéjj!

2015. október 8., csütörtök

Ötödik lecke - A kardhelyzetek

Ebben a leckében újra a kezünkbe vesszük a fegyvert és megtanuljuk a következő fontos alapismeretet, méghozzá az ún. kardhelyzeteket.
Ezek megismerése azért fontos, mert minden pengevezetés ezekből a helyzetekből indul, vagy ezeken halad keresztül. Ez a vágásoknál és hárításoknál különösen fontos, úgyhogy a kardhelyzetnél ismertetem is, hogy melyik vágáshoz, vagy hárításhoz van köze.
A képeket magam felől készítettem, tehát ha felső vonalban tartod a kardot akkor ugyanígy kell látnod a fegyvered.
Azonban mielőtt a képekre térnénk, idézzük ismét Arlow mestert a témával kapcsolatban:

"A szabatos kardvezetés elsajátításához szolgáló gyakorlatokat mindjárt a tanítás elején meg lehet kezdeni. A lábgyakorlatok úgyis annyira kifárasztják a tanítványt, hogy a láb pihentetésére szükséges idő legcélszerűbben e gyakorlatokkal tölthető ki.
Mielőtt azonban e gyakorlatokat ismertetnők, néhány újabb alapfogalommal meg kell ismerkednünk.
Ha a vívóvonal fölött kinyújtott jobb kar és a kard vízszintesen van és a kard hegye jobb vállunk előtt áll, akkor azt mondjuk, hogy a kard felső vonalban van, ha pedig a kinyújtott jobb kart úgy tartjuk rézsút lefelé, hogy a kardhegy csípőnk előtt áll, akkor a kard alsó vonalban van.
Ha a kard éle felfelé áll: első, ha jobbra áll: a második, ha lefelé: harmadik és végül, ha balra áll: negyedik kézállásnak nevezzük. A közbeeső állásokat egyketted (1/2) (Leszáknál és Borsodynál 5. - a szerk.), kétharmad (2/3) (Leszáknál és Borsodynál 6. - a szerk.) stb. kézállásnak nevezhetjük..."

Mint látható, Arlow is az elemi iskola alapjainak tartott a kardhelyzetek megtanulását. ennek ellenére a mellékelt ábrák nem a leghasználhatóbbak.



Segítettem ezen a dolgon és készítettem saját képeket a könnyebb megértéshez.

1. kézállás
Az első kézállást alkalmazzuk a lendített vágások első mozdulatához, emellett ez a huszár hatvágás 4. vágásának kiinduló helyzete

2. kézállás
Az oldalvágás és a külső arcvágás kardhelyzete, valamint a hatvágás 6. helyzete.

3. kézállás
A fejvágás, a terc és a kvart védés kardhelyzete.

4. kézállás
A hasvágás kardhelyzete, valamint a hatvágás 5. lépése.

1/2 (5.) kardhelyzet
A mellvágás kardhelyzete, ezenkívül a hatvágás 1. kiinduló helyzete.


2/3(6.) kardhelyzet
A hatvágás 2. helyzete.

Biztosan van még valami, amihez kapcsolódnak ezek a pengehelyzetek, de amit esetleg elfelejtettem, azt későbbi posztban pótolom.
Fontos még tudni, hogy a pengét előre kb. 45 fokban tartsd.

Jó munkát!

Negyedik lecke - A kitörés

A kitöréssel jelentőst lépést teszünk előre. (Lehet, hogy minden bejegyzésben lesz egy szójáték?)
Szó szerint. Ugyanis egy olyan módosított előrelépés, amellyel gyorsan ellenfelünk közelébe juthatunk, hogy találatot vigyünk be a testére, vagy fejére.

A kitörés meghatározása (saját)

A kitörés olyan módosított előrelépés, melynek végén elöl lévő lábunk combja a talajjal párhuzamos, sípcsontja arra merőleges, hátul lévő lábunk nyújtva van, törzsünk egyenes, fejünk pedig előre néz Talpaink teljesen a talajon nyugszanak.

És ha már Arlow könyve az alap, amin haladok nézzük az ő meghatározását:

"A kitörés (allonge; vezényszó Fendez-vous! Allondo! 22. ábra) a vívóállásból történik, amelyet a vívó úgyszólván várának tekinthet. A vívó bal lábát térdben hirtelen kifeszíti és egyidejüleg változatlan tartású felső testtel, jobb lábával, ezt térdben erélyesen kinyújtva (23. és 22. ábra), mintegy két lábnyira előre, sarokra lép. A jobb alsőó lábszár függélyes helyzetben marad, a két láb viszonya a vívóvonalhoz éppen olyan, mint a vívóállásnál. Kitörésünkből rendes körülmények közt azonnal visszahúzódunk vívóállásba, még pedig úgy, hogy jobb lábunk sarkában kellő fékezést találva, testünket a bal comb izmai segélyével a vívóállásba visszarántjuk, (25.ábra), jobb lábunkat pedig ismét könnyű sarokdobbantással a vívóállásba visszahozva, letesszük."


Ugye milyen egyszerű? Azért nézzük meg videón is, hogyan kell ezt csinálni. (Hát, sokan vannak akik azt hiszik tudják, hogyan kell, és ezt meg is akarják osztani a nagyvilággal, pedig... na, de találtam egy egész jót. Igaz a szúrással foglalkozik, de nekünk most csak a lábmunkára kell figyelni.)


Ez a videó azért is nagyon jó, mert egy nagyon fontos dolgot már most megtanít a későbbiek érdekében, A kéznek MINDIG hamarabb kell indulnia egy gondolattal az első lábmozdulatnál és a pengének még azelőtt találnia kell, mielőtt az első láb földet ér.
Kritika: A nyitóképen is jól látszik, hogy a koma előredől ami a mi rendszerünkben hiba. Arlow mester figyelmeztet: "változatlan tartású felsőtesttel"!
Ennek az a jelentősége, hogy ha az ellenfél kihasználja a tempó adta lehetőséget úgy fejbe ver minket, hogy megemlegetjük. Egyenes törzzsel könnyebb felállás közben kivonni magunkat a támadásból.
A másik dolog, hogy mi a fegyvertelen kezünket vagy csípőre, vagy a derekunk mögé tesszük.
Ezt is érdemes gyakorolni. A következő lábmunka lecke a lépés-kitörés lesz, de előtte tanulunk egy kis pengevezetést, hogy ne unjatok bele a dologba.

Jó munkát!

Harmadik lecke - A lépés

Ez a lecke már hosszabb lesz, mint az eddigiek, mert ezek már elegendő tudást jelentenek mozgások gyakorlatok elvégzéséhez és kissé több magyarázatot igényelnek. Mivel ezek a variációk a hozzájuk illő pengevezetéssel elegendő mértékben lefedik a vívás akcióit (eddigi ismereteim szerint), ezeket amolyan formagyakorlatként bevezetem az edzéseimen. Ezzel több legyet ütök egy csapásra. Egyrészt megfelelő sportág-specifikus lábbemelegítésnek, másrészt megtanítja az idegrendszert a lépések kombinálására, harmadrészt rá lehet építeni a karmunkát és negyedrészt megismerteti a szabadvívás közben előforduló szituációkat a távolság csökkentésétől a cseltámadáson át a második szándék elhárításáig.

A lépés

Szablyavívó körökben elterjedt nézet, hogy a magyar kardvívásnak nem maradt ránk lábmunkája, így ki-ki a maga egyéni elképzelései alapján, vagy csak ötletszerűen, az ellenfél mozgásához igazodva lép.

Az én teóriám

Pedig ez nem így van. Ugyan a magyar katonai harctéri vívást és az ún. bajvívást, a modern kori párbajok elődjét meg kell különböztetnünk egymástól, a helyváltoztatás szempontjából is, nem vagyunk teljesen információ nélkül. 
A harcterek gyilkos forgatagában (néhány kivételtől eltekintve pl. Hektor és Patroklosz) nem volt jellemző az egy-egy elleni párharc, így nem is lehetett elvárás a szabályos, szertartásszerű mozgásművészet. A csata a vezéreknek egyszerű matematika (akinek több katonája marad az győz), a katonának pedig naturális küzdelem az éledben maradásért, miközben (akarja vagy nem) ölnie kell. A gyilkolásból hiányzik a pátosz. Az öklendezve erőlködő,eltorzult arcú katona, aki szuronyával kifordítja ellensége beleit, a lovak által széttaposott testek és fejek, a halálhörgés és a véres sár nem éppen költői magasságokba emelik az átlag halandó lelkét.
Nem csoda hát, hogy királyok és hadvezérek vállalták a harcot, hogy katonáikat kíméljék, még ha gazdasági megfontolásból is. Kevesen tudják, de maga Mátyás király is hajlandó lett volna párviadalra kiállni Podjebrád ellen a cseh koronáért.
A török időkben aztán igazi nemzeti sporttá vált a bajvívás, aminek vitathatatlanul örökös bajnoka a jó Thury György, a maga 600 körüli győzelmével. Nem is talált legyőzőre, a törököknek úgy kellett tőrbe csalniuk lovasaival, hogy lemészárolhassák őket.
Na de, itt már a bajvívás lábmunkájáról is lehet fogalmunk, ugyanis a bajvívók két tábora nem vonalban állt fel a küzdők körül, hanem nagy körben, ami nem vonalszerű, hanem annál sokkal változatosabb mozgásra utal.
Elméletem szerint a harc egymás felmérésével kezdődött, majd szerephez jutottak a cseles oldallépések, ütések, rúgások is, amiknek köszönhetően a felek természetesen letértek a ma vívóvonalnak nevezett képzeletbeli egyenesről. Ugyanakkor feltételezem, hogy az ilyen közjátékok után mindig vonalszerű mozgás mentén próbálták egymást halálra sebezni. a megkerülő mozgás ugyanis (véleménye szerint) semmilyen előnyt nem jelent a küzdelem folyamán, sőt a kerülő szükségtelenül rést nyit magán attól függően, hogy melyik oldalon próbálkozik. persze ha elég gyorsan kerül egy irányba az ellenfél jó eséllyel elszédül és veszít.
Ha a külső oldalon (a fegyveres kéz felől) próbálkozik, az egész háta találati felület és az ízületeink tulajdonságainak köszönhetően az ide irányuló támadást lehetetlen csak karból védeni. Minimum hátra kell ugrania, amivel a kerülésből várt előnyt máris elveszti, ráadásul védekező szerepbe kényszerül.
Ha a belső oldal felé (az ellenfél mellkasa) akar bejutni, akkor annak elég hárítania a biztosan belső oldalra vagy fejre irányuló vágást és máris övé a kerülő játékos egész belső oldala.
Azt már meg sem említem, hogy a kerülés kivitelezése egy olyan tempóveszteség, amit a vonalszerű mozgást végző harcos kegyetlenül kihasználhat.
Itt pedig vissza is tértünk a modern vívás alapvető mozdulatához, a lépéshez.
Ez mindig előre, vagy hátra történik.
Híres vívómesterek és versenyzők elmondásai alapján a magyar stílus sokkal statikusabb volt a ma ismert kardvívásnál, a küzdő felek igyekeztek hosszas előkészítéssel beleszuggerálni a másikba mit tegyen, miközben szinte helyben mozogtak, bízva a jól begyakorolt védéseikben. Egy-egy lépés elegendő volt ezen a szinten, azonban az olasz vívásból a magyar rendszerbe kerültek olyan haladási módok, amelyek mozgásra kényszerítették a magyar rendszerű vívókat is, ha lépést akartak tartani az "ugrálva" rohamozó olaszokkal.

A lépés előre

Mielőtt a leírásába fognék, van még valami, ami ugyan egyértelmű, mégsem jut eszébe annak, aki nem foglalkozik ezzel a nemes sporttal. Nevezetesen, hogy egy egyszerű lépésnek is két típusa van. Mégpedig a puha, és a kemény lépés.
A puha lépés lényege, hogy talpainkat lazán, hangtalanul, szinte mintha görkorcsolyáznánk, gördülve visszük előre és tesszük a talajra. Ezzel (vívókifejezéssel élve) "lopjuk a távolságot". Ez nem támadó mozgás, inkább előkészítő jellegű.
A kemény lépés inkább a támadás kezdetének jele. Ha keményen lépünk, lábainkat gyorsan visszük előre, azután pedig vagy lépéssel, vagy kitöréssel folytatjuk. Közben elvégezzük a megfelelő pengevezetést, de ezzel majd később foglalkozunk.

 A lépés előre kivitelezése

A lépés mindig pipáló lábfejjel kezdődik, tehát a lábujjainkat hátrafeszítjük a sípcsont irányába de úgy, hogy a sarkunk a talajon marad. Ezt követően a sarkunkat megemelve kb. egy lábfejnyivel előrébb a talajra tesszük a sarkunkat, majd az egész talpunkat. A bal láb a mozgást követve szintén egy lábfejnyivel előrébb kerül.
Eközben figyelni kell, hogy a súlypontunk ne mozduljon el, azaz a csípőnk végig egy vonalon mozogjon. Ezzel stabilizáljuk magunkat és mozgásunk sem olyan feltűnő a szemben lévő ellenfél számára.
Mind az előre lépéseknél, mind a hátralépéseknél a kezünket terc pozícióban tartjuk.

Ezt lehet gyakorolni a következő gyakorlatokkal (csípőre tett kézzel):

1. Puha lépés előre
2. Puha lépés előre - Puha lépés előre
3. Kemény lépés előre
4. Kemény lépés előre - kemény lépés előre
5. Puha lépés előre - kemény lépés előre
6. Puha lépés előre - puha lépés előre - kemény lépés előre
7. Kemény lépés előre - puha lépés előre - kemény lépés előre
8. Puha lépés előre - kemény lépés előre - kemény lépés előre


A lépés hátra

Előfordul, hogy az ellenfelünk rohama, vagy egy támadás hatékonyabb hárítása érdekében hátrafelé kell mozognunk. Ilyenkor alkalmazzuk a hátralépést, aminek nincs puha és kemény változata, direkt támadást ugyanis hátrálva nem lehet indítani. Kivételt képez az elővágás, ami tipikus megelőző támadás, tehát védekező lépés közben sem szentségtörés bevetni.

A lépés hátra kivitelezése

Alapállásból először a bal lábunkat kb. egy lábfejnyit hátrébb tesszük, majd a jobb lábfej pipáló indítással követi, tartva a két lábfej közötti távolságot. Itt szintén figyelnünk kell a csípőnk egy szinten történő mozgására.

Gyakorlatok (csípőre tett kézzel)

1. Lépés hátra
2. Lépés hátra - lépés hátra
3. Puha lépés előre - lépés hátra
4. Puha lépés előre - lépés hátra - lépés hátra
5. Puha lépés előre - puha lépés előre - lépés hátra - lépés hátra
6. Puha lépés előre - kemény lépés előre - lépés hátra
7. Puha lépés előre - kemény lépés előre - lépés hátra - kemény lépés előre
8. Puha lépés előre - lépés hátra - kemény lépés előre - lépés hátra

Ez összesen 16 gyakorlat a lépések gyakorlására. Aki gyakorolni akarja az első gyakorlatokkal kezdje, először lassan, majd egyre gyorsabban. Ha már villámgyorsan megy egyensúlyvesztés nélkül, akkor lehet a 2., 3. és így tovább.
Amikor bármelyiket képes vagy elvégezni, saját variációkat is használhatsz akár egy képzeletbeli ellenfél mozgásához igazodva, én azokat a variációkat írtam le, amelyek szerintem (csak lépést használva) a leggyakrabban előfordulhatnak a küzdelem során.
Ugyanezek a gyakorlatok párban is gyakorolhatók ezzel egy újabb nagyon fontos képzettséget, a távolságtartást is gyakorolhatjátok.
Akár a táncban, a szemben álló pár a ti mozgásotokhoz idomulva követ, vagy hátralép, aztán szerepcsere.

Jó munkát!

U.i.: Videó  a youtube-ról. 0:18-nál a kemény lépés ahogy én gondolom. A többit vehetjük puhának, és ebben már a következő lecke anyaga, a kitörés is látható.


A női agy

Valaki magyarázza már el nekem, hogy a női agy miért nem képes befogadni a következő információkat!?

"Nyomd meg a két vonalat!" (pause gomb)
"Ne nyomd meg a kockát!" (stop gomb)
"Ha megálltam várj 3 másodpercet!" (NE 20-AT!)
"Aztán indítsd el újra a piros pöttyel!" (REC)
"Ne nyomd meg a kockát!!!"
"Aztán megint indítsd el a két vonallal!"

Nem tudom, hogy lesz így fenn a lecke a lépésekről...

2015. október 7., szerda

Vendégposzt - A japán és a nyugati kardvívás összehasonlító elemzése

Ezt a blogot ugyan még nem néztem át tüzetesebben, ez a bejegyzés érdekes információkat tartalmaz nekünk szablyavívóknak is. Engem például gondolkodásra késztet azzal kapcsolatban, hogy a szablyavívás mögé felállítható-e valamiféle filozófiai, vagy spirituális eszmerendszer, amely a cikk írójának a nyugati vívásról kialakított végkövetkeztetését aláhúzva, hatékonyabbá, tökéletesebbé teheti a technikákat.

A hagyományos japán és a klasszikus, nyugati kardvívás összehasonlító elemzése


1., Bevezetés
A kard, bár nem a legősibb fegyver, eredete még is homályos, ugyanakkor kétségtelenül az egyik legmeghatározóbb fegyver az emberi kultúrákban. Alakja köré legendák, misztériumok, filozófiák alakultak ki, és hatottak évszázadokon keresztül. A mágikus kard toposza számtalan nagy civilizációban felbukkan. Miért? Mi a különleges a kardban annyira, hogy sajátos kulturális elemmé nőtte ki magát számtalan pontján Földünknek? Elsősorban azért, mert használata ügyességet, hozzáértést kívánt, s a tudás, mint olyan, az emberi történelem nagy részében erősen misztifikálva volt, ahhoz csak kevesen férhettek hozzá.
Így nem nehéz elképzelni, hogyan alakulhattak ki a legendás kardforgatók és mágikus képességű kardjaik legendái, melyekkel több tucat ellenfelet is legyőzhettek, s amelyek sohasem törhettek el. Hasonlóan nagy tisztelet és félelem övezte azokat az embereket is, akik ezeket a kardokat készítették. A kardkovács az évszázadok alatt különálló mesterség volt, s ameddig csak a kard megőrizte előkelő helyét a társadalmi megbecsültségben, addig a kardkovácsok is óriási tiszteletnek örvendtek.
Jelen dolgozat célja az első elemre, a kardhasználatra, a tudásra koncentrál, s kívánja bemutatni a keleti és nyugati kardvívás eltéréseit, hasonlóságait. Jelen sorok írója maga is lassan egy évtizede foglalkozik e fegyver japán változatának hagyományosan harci alkalmazhatóságával, illetve annak begyakorlásával. Itt rögtön meg kell jegyeznünk, hogy japán részről két kardvívásról beszélünk: a kendo-ról és a kenjutsu-ról. Az előbbi egy modern harci művészet és küzdősport, mely, mint látni fogjuk alább, a 18-19. század békés korszakában fejlődött ki a kenjutsu-ból. Maga a kenjutsu az, ami a valódi kardvívást testesíti meg, technikái versenyszerű használatra szinte
alkalmatlanok, mivel szabályok által lehatárolhatatlanok. Amikor hagyományos japán kardvívásról beszélünk, alapvetően a kenjutsu-t értjük alatta.
A nyugati kardvívás tekintetében egészen másféle problémákba ütközünk. Míg a kendo és a kenjutsu két jól elkülöníthető, ám egymást kiegészítő rendszer, itt a stílusok nem különülnek el élesen egymástól. Ugyan akkor itt is fenn áll az az egymástól való folyamatos eltávolodás, ami a régi, középkori, vagy éppenséggel a 19. századi kardvívás, és a modern sport-vívás között fenn áll. Ennek nagy hajtóereje az, hogy az európai kardvívás az idők folyamán, az állandó csiszolódás eredményeképpen lassan eltűnt, s hosszú átmenetekkel adta át a helyét a ma ismert vívásnak.
Ma, a lőfegyverek korában, a kardvívás már nem tekinthető valódi harci tevékenységre való felkészülésnek. Azonban ha gyakorlásba kezdünk, nem szabad félváról vennünk, hanem úgy kell gyakorolnunk, mintha valóban arra készülnénk, hogy karddal kelljen megvédenünk az életünket. Máskülönben a gyakorlás hasztalan lesz.
2., A japán kardvívás fejlődéstörténete
A japán stílusú kardvívás kezdetei a mitológia homályába vesznek. Annyi bizonyos, hogy a rendszerszerű kardvívás-oktatás a X. század folyamán kezdődött meg, elsősorban katonai központokban, ahol a kardvívás csak egy volt a sok harci módozat közül, amit a korban tanítottak. Érdekes, hogy a kardnak Japánban egészen a XVI. századig nem sok jelentősége volt a harcban, csak másodlagos, kisegítő szerepet játszott, illetve bizonyos szakrális funkciókat látott el, elsősorban a japán természetvallás, a shinto szertartásainál segédkezve.
A kenjutsu gyakorlása során kezdetben vagy igazi kardot (kent), vagy pedig fából készült gyakorlókardot (bokutót) alkalmaztak. A Maniwa Nen ryu és a Shinkage ryu edzésein fukuro shinait (bőrrel bevont, bambuszlapokból álló gyakorlókard) alkalmaztak, a sérülések elkerülése érdekében. A Jikishin Kage-ryu Kenjutsu az első ryuk egyike volt, amiben 1711 körül a shinai-al való gyakorlást mint kötelező tréningmódszert vezették be. Egyik mestere, Yamada Heizaemon először kezdett kísérletezni egy védőöltözettel (bogu), ami a fejet és az alkart fedte. Követői összekötötték ezt a védőfelszerelést a shinai-geikóval, a Jikishin Kage-ryuban. Ez az edzésmód jelenti a mai
kendo alapját.
A kenjutsuban kiemelt szerepe van a formagyakorlatoknak. Ezek nem csupán betanult, "üres" formák, hanem olyan gyakorlatok, mondhatni "mozgó tankönyvek", melyek magukban hordozzák az adott stílus tudásanyagát. A formagyakorlatok, japánul katák, olyan összetett mozdulatsorok, melyek változatos harci helyzeteket imitálva avatják be a gyakorlót a stílus technikáiba és szellemiségébe. A legtöbb kenjutsu iskolában különböző katák szolgálnak az alapok, vagy is a kihon betanítására (állások, lépés, támadások és védések, távolság érzékelés), illetve külön, magasabb szintű gyakorlatok a tényleges harci technikák elsajátítására, amik egyszerűen nem működnek a kihon-katák pontos ismerete nélkül.
A régi időkben, vagy is még a kendó kialakulása előtt, az iskolák mindössze néhány formagyakorlattal rendelkeztek, az edzések ezek vég nélküli ismétléséből álltak. Ahogy a tanítvány haladt előre, a folytonos és állandó ismétlést meg-meg szakították küzdelmek, általában a mesterrel, vagy valamely magasabb szintű tanítvánnyal, melyekből a mester leszűrte tanítványa felkészültségét. Idővel, amikor a stílus katáit a tanítvány teljesen és tökéletesen elsajátította, akkor a mester egy vizsgával (melyben fontos szerepe volt a küzdelemnek is) próbára tette a tanítványt, majd kiállított számára egy szintjének és tudásának megfelelő diplomát.
Ahogy azonban kialakult a kendóban is jól ismert védőfelszerelés, a kenjutsu oktatása is némiképp átalakult. A 19. századra a katák gyakorlása jól elkülönült a szabad küzdelemtől, s előbbi már csak a kezdőbb szintű tanítványok feladata volt, míg a szabad küzdelmet csak a magasabb, haladó szintű tanítványok űzték. Ez az alábbi módon nézhetett ki: a kezdő gyakorolók tanulták a klasszikus katákat, a haladóbbak már boguban gyakorolták ugyan ezeket, amikor is teljes erővel kellett végrehajtaniuk a technikákat. Ennek legmagasabb szintje volt az, amikor a szemben álló tanítványok már a tanult technikákat egyre kötetlenebbül alkalmazhatták. Ez azt jelenti, hogy meghatározott támadásra kellett valamilyen szabadon választható, de korábban tanult megoldással
válaszolniuk. A tanítványság legmagasabb szintje az volt, amikor már mind a támadások, mind a védekezések és ellentámadások is teljesen szabadon választottak és végrehajtottak voltak, vagy is elérkeztünk a tényleges szabad küzdelemhez.
A kendo 19. századi kialakulása, és a modernizálódó Japánban való egyre gyorsabb térnyerése a modern idők kihívásaival együtt fokozatosan háttérbe szorították a kenjutsut. Az Edokor végének mint egy 5-700 kenjutsu iskolája az 1940-es évekre 20-30 darabra csökkent. A háborús vereség, és a harci művészetek (átmeneti) betiltása tovább gyengítette ezt a fajta művészetet, s mára csupán néhány ősi iskola maradt fenn. Ennek a tendenciának megfelelően alakult a kenjutsu oktatási irányvonala is az egyes iskolákban. A cél az iskolák tovább élése lett, a küzdelmek teljesen háttérbe szorultak. A legtöbb kenjutsu iskolában szinte csak is a formagyakorlatokat (mint az adott iskolák "lényegét", "magját") gyakorolták, a szabad küzdelmet, hogy az ne veszélyeztesse a stílus fennmaradását, teljesen kivették a tananyagból. Emellett elkezdtek egyes formagyakorlatok az adott stílusokon kívül is terjedni, sok karate, aikido vagy kendó edzésen látni kenjutsu iskolák egy-egy gyakorlatát.
Ez az "irány" egészen a mai napig tart, bár egyes mesterek már elkezdték felismerni ennek hibáit is. Mivel a gyakorlatok csupán felkészítettek a tényleges küzdelemre, annak nem-gyakorlása pont a formák egyik fontos elemét vette ki, s alakította át a gyakorlatokat üres "bábbá". Ezek után, néhány éve kezdték el egyes iskolákban újra bevezetni a boguban való gyakorlást, méghozzá a 19. századi metódus szerint. Ezzel újra "tartalommal", élettel" telt meg a kendzsucu.
3., A hagyományos japán kardvívás filozófiája
A kenjutsuban hagyományosan két féle filozófiai irányvonalat különböztetünk meg: az Itto-ha és a Shinkage-ha vonalakat. Az előbbi, amely tisztán a technikára koncentrál, s egyetlen célja a technikailag tökéletes mozgás kialakítása, páratlanul erős vágásokkal. A Shinkage-féle nézetek ezzel szemben sokkal érdekesebbek. Ezek az irányzatok a kardvívást a tudatfolyamatok megnyilvánulásai ként értelmezték, s ennek megfelelően is igyekeztek a saját tudatuk uralásával, mintegy belülről kifelé haladva, tökéletesíteni a technikákat. Mivel jelen fejezet a kenjutsufilozófiájáról szól, ezért a Shinkage-vonalat fogom ismertetni.
Elsősorban a kenjutsu filozófiájára a legnagyobb hatást a buddhizmus tette. Ez két nagy jelentőségű harcművészeti értekezésben, Takuan Soho Fudochishinmyoroku3, és Yagyu Munenori Heiho Kadensho című műveiben kerül kifejtésre.4 A fő vezérelv a buddhizmus tudatra vonatkozó tanításainak alkalmazhatósága a kardvívásban. E tekintetben Munenori műve a japán harcművészetek egyik legfontosabb írásos dokumentuma.
A Heiho Kadensho központi gondolata az „elme betegségei” körül forog. Lényege, hogy az emberi tudatfolyamatokat, s azok cselekvéssé válását az alábbi szakaszokra osztja fel: az akció észlelése, az ellenakció kigondolása, az ellenakció végrehajtása. E három osztatú sorozatból Munenori célja, hogy kikapcsolja a gondolkodást, mivel az lassítja a vívó reakcióját. Így csak észlelés és ellenakció maradna. Azonban ez nem egyszerűen csak gyorsaságot jelent. Alapvetően négy tényezőnek kell érvényesülnie a vívásban: az erőnek, a gyorsaságnak, a technikának és a stabil tudatosságnak.
Az erő alatt nem szabad egyszerűen a minél nagyobb fizikai erőt érteni. A testi erővel való bánni tudás nem azt jelenti, hogy fokozatosan növeljük a saját testi erőnket, s minél erősebben vágunk, annál hatékonyabbak leszünk. Ugyan is, ha túl erősen vágunk, a kardunk megszaladhat, illetve amúgy is lassan tudunk csak mozogni. Ha túl kicsi erővel vágunk, a támadásunk hatástalan lesz, és kiverik a kezünkből a kardot. Az erő alkalmazásának vannak módozatai, trükkjei, melyekkel hol erősebben, hol gyengébben forgatjuk a kardunkat.
A gyorsaság, mint azt megjegyeztem, egy fontos tényező, de nem a legfontosabb. Ahhoz hogy gyorsak legyünk, rugalmasnak kell lennünk, ám minél gyorsabbak vagyunk, a vágásunk annál pontatlanabb lesz, és veszít valamelyest erejéből is. A legfontosabb feladat egy „optimális gyorsaság” elérése, egyensúlyba hozni az erőt és a technikát a sebességgel.
A technika megint csak nem válasz önmagában mindenre, mivel gyorsasággal vagy erővel bármikor kijátszható. Emellett a technikák száma végtelen, s így minden technikának van egy ellen technikája, annak is egy ellen technikája, s így tovább... Tehát a technikai tudás soha nem elegendő önmagában. Sőt, mondhatni az erő és a sebesség csak részei a technikának, s még így is kevés.
Mert a megoldás kulcsa a tudatban rejlik, és itt kanyarodunk vissza a kenjutsu filozófiájához, aminek az alapja Munenori (és Takuan) műve. Ahhoz, hogy ezeket a tényezőket harmóniába rendezzük, harmonikus tudatra van szükségünk. Ezt a tudat hármasságán keresztül tudjuk elérni. Ez a hármasság a fudoshin, a zanshin és a mushin fogalmak hármassága.
A fudoshin a rendíthetetlen elme, mely nem inog meg kétségektől, és nem zavarja semmi. A zanshin az a tudatállapot, amelyben elengedjük a történéseket, megszabadulunk azok tudati lerakódásaitól és visszatérünk a harmadik tudatállapothoz, mely elválasztja, de egyben össze is köti az előző kettőt: a mushin állapotához. A mushin az üres elme, pontosabban a Zen által preferált Tiszta Tudat állapota, mely nem címkéz, nem minősít, csupán csak éberen figyel, s alapvetően hagyja, hogy a tudaton csak úgy átfollyanak a tapasztalások.
Ezek az elvek minden, a japán kardvívás elméletével, filozófiájával foglalkozó írásmű meghatározó alapvetései, kezdve a középkori írásoktól a modern budo-elméleti értekezésekig. Egy dologban érdekes még a japán kardvívás filozófiája: nagyon nagy hangsúlyt fektet a kardhasználat morális, erkölcsi alapjaira. Különösen híres Yagyu Munenori művének az a tézise, hogy bár ölni bűn, még is, ha egy nagyon gonosz embert ölünk meg, aki sokaknak okoz szenvedést, akkor a sok elnyomottnak úgymond „életet adunk”, ezáltal tulajdonképpen jót cselekszünk. Ez a gondolat egyértelműen nagyon erős konfuciánus hatású.
4., A nyugati kardvívás fejlődéstörténete
A nyugati kardvívás fejlődéséről elég kevés információ található, szemben a kardok típusának fejlődésével, mely bőséges mennyiségben lelhető fel12, különféle írásművek formájában. Ami elmondható, az az, hogy ez a történet egy utólagosan rekonstruált történet, melyet elsősorban a kísérleti régészet, illetve a fennmaradt vívó-kódexek írásai alapján próbálnak elkészíteni. Ennek okán számtalan rendszer és elképzelés létezik, melyek azonban, biztonságosnak vélt megfontolásokból, leginkább egy egy korszakra korlátozzák le érdeklődésüket.
A modern „sportszerű” vívás előzménye volt az ókori botvívás, a gladiátorok vívóküzdelme, és a középkori bajvívás. A modern „sportkard” őse a hajlított pengéjű szablya, a párbajtőr előzménye az egyenes pengéjű rapier, a mai tőr előzménye a könnyű, hajlékony pengéjű fleuret volt. A kardvívó-sportág a reneszánsz kor végén alakult ki, amidőn a nehézfegyverzet háttérbe szorult, s elterjedtek a könnyebb, nagyobb hatékonyságú fegyverek, illetve ezek elhárítására alkalmas öltözékek (mellvért, sisak).
A következő évszázadokban a vívás központja Itália, s elsősorban Bologna lett. Az első hitelesen megállapítható vívókönyv szerzője Camillo Agrippa, amit 1553-ban adtak ki. A Trattato de Sciencia d’ Armee cimű műben a vívást, mint harcművészetet mutatta be, és összefoglalta a korszak minden ismeretét a támadáshoz és a védekezéshez szükséges mozdulatokról. A XVII. - XVIII. század-ban a sportág elterjedéséhez hozzájárult a párbajozás elterjedése egész Európában. A párbajkultusz tovább egyszerűsítette a fegyverek és az öltözékek további fejlődését. E korszak újítói a franciák voltak. Charles Besnard a párbajozásról szóló könyvében először szólt a sportszerű vívásról, vagyis arról, hogy a párbajok a legtöbbször nem halálos kimenetelűek voltak. A cél az ellenfél szúrófegyverrel való legyőzése volt. Ehhez hozzájárult XIV. Lajos francia király udvarmestere találmánya, a bőrből készült fejvédő, majd a XVIII. század végén a fémrostélyos sisak.
A modern vágófegyver, a mai kard, olasz vívómesterek nyomán vált ismertté. Giuseppe Radaelli a könnyebb kardot nem csuklóból mozgatta, hanem rögzített csukló mellett könyökből vezette le, mintha a penge az alkar folytatása lenne. Iskolája a Scuola Magistrale volt, s az innen kikerült mesterek terjesztették el ezt a módszert.
5., A nyugati kardvívás pre-filozófiai koncepciói
Miért beszélünk a nyugati vívásban pre-filozófiáról? Ennek oka, hogy a nyugati kardvívás alapvetően a technikai ügyességre épül, amit a test és a fegyver kombinációjával ér el. Szemben a japán megoldással, a tudati folyamtok szinte semmilyen figyelmet nem kapnak, s a tudat „művelése” a harc szempontjából másodlagos. Ha fellapozzuk a fennmaradt vívó-kódexeket, gyakorlatilag csak technikai leírásokat találunk.
Azonban, bár meglehetősen későn, de itt is megjelennek olyan elképzelések, koncepciók, amelyek már kicsit túlmutatnak a fizikai megvalósításon, mondhatni elkezdenek kutatni abba az irányba, amit a japán kardvívás már 2 évszázaddal korábban elért. A XIX. században egy francia vívómester például így nyilatkozik: „a tempó a vívás szíve, a tempóérzék a lelke, a tempót érezni a szívben kell.” Hogy ez miért fontos? Mert ahogy az idézet is állítja, a „tempót”, a ritmust azt érezni kell, nem lehet tanulni, ahhoz valami belső érzéket kell kifejleszteni, amihez gondolkodni, elmélyedni kell. Gyakorlatilag úgy kezdenek el lassan a tudat működésére figyelni a nyugati kardvívók, hogy azt nem mondják ki nyíltan.
Bár a nyugati vívásban is fontos szerepe van a vallásnak, jelen esetben a kereszténységnek, az még sem hat olyan megtermékenyítően a vívásról való gondolkodásra, mint hatott a buddhizmus és a konfucianizmus keleten. Ennek igen sok oka van. Az egyik például az, hogy a fegyver használat, melyről a bevezetőben már megemlítettem, hogy igen különleges, mondhatni mágikus dolog volt a korai időkben, jóval korábban kezd el profanizálódni nyugaton, mint keleten. Ez tulajdonképpen azt jelentette, hogy szemben a kelettel, ahol a fegyverforgatás csak egy szűk csoport kiváltsága volt, ám csak a legritkább esetben járt hozzá társadalmi pozíció; addig nyugaton ez épp ellentétes volt: bárki tanulhatott kardvívást, és akár sokra is vihette (persze a harcos múltból származó szűk „nemesség” itt is volt).
Ebből az okból kifolyólag a kardvívás tömegtermékké vált, sokkal nagyobb számban volt elérhető tudás, mint Japánban. Ugyan ez érvényes magának a kardnak a misztikumára is. Még a legjobb toledói kardok is „tömegterméknek” minősültek a japán kardkovácsok munkáihoz képest, már ami a mennyiséget és nem a minőséget illeti. Ezek a tényezők mind mind hozzájárultak ahhoz, hogy a nyugati vívás körül nem alakult ki olyan mély filozófiai gondolkodás, mint keleten. Ez azonban nem tekinthető továbbra sem minőségi különbségnek. Az adott keretek között ugyan is ez tökéletesen megfelelt.
Európa történelme során amúgy sem volt az a tipikus hely, ahol a harci tudományok művészetekké fejlődhettek volna. Nem volt egyetlen hatalmas és erős, hosszan fennálló, stabil birodalom (Kína), sem pedig egy nagyon elszigetelt, még is kulturálisan igen kifinomult állam (Japán), mely „ráért” volna a kardvívásról filozofálni. Európa történelme a szüntelen háborúk, és az ebből fakadó állandó technikai, technológiai verseny története is, így ilyen környezetben nem csoda, hogy az olyan „hétköznapi” dolgok iránt, mint a kardvívás meglehetősen materialista
szemléletű volt az érdeklődés.
6., Összegzés
A japán és az európai klasszikus kardvívás összehasonlításakor megfigyelhetjük, hogy míg az előbbi alapvetően szellemi, tudati folyamatként értékeli a kardvívást, s mint ilyen tudati működést, a művészet szintjére emeli, addig az utóbbi nagyon materiálisan, a fizikai világ síkjáról szemléli azt, s emiatt „beleragad” a hatékony, de „földhözragadt” praktikus megközelítésbe. A nyugati kardvívás egyik nagy problémája, hogy ebből a materialista, technikai megközelítésű szemléletből a mai napig sem sikerült a kitörnie, s nem sikerült stabil, a saját lábán megálló harci művészeteket létrehoznia, de minden esetre úgy tűnik kezd jó irányba tapogatózni.
Sokat segít ebben az, hogy a japán kardvívásban megtalálhatja önmaga tükörképét. A hagyomány őrző kardvívás összemérheti magát a kenjutsu-val, a modern sport-vívás pedig a kendoval. Azonban vigyázzunk az ilyen összehasonlításokkal. Manapság népszerűek az olyan események, ahol mondjuk egy szamurájpáncélba bújtatott illető vív meg egy lovagi páncélossal. Azonban ezek a párbajok nagyon kevés bizonyító értékkel bírnak. Ennek oka, hogy ezek a kardvívó-hagyományok egymástól ezer meg ezer kilométerre alakultak ki, teljesen más feltételeknek kellett megfelelniük, azaz alapvetően nem egymás ellen használatosak.
Úgy vélem, elsősorban a nyugatnak van mit tanulnia a kelettől. Azért, mert a nyugati kardvívás, köszönhetően anyagias természetének, elsorvasztotta a saját kardvívó hagyományát, amikor ezt a hagyományt feláldozta a hatékonyság oltárán (lőfegyverek). A japán kardvívás nyugati tanulmányozása hozzásegítheti a hagyományőrzőket a saját vívóhagyományuk jobb megértéséhez, sőt, talán meg-, vagy újraalkotásához is.
7., Felhasznált irodalom
* Berkes Zoltán: Az Oakeshott-rendszer, 2013
* dr Ujvári Mikós: Szamuráj harci szellem és küzdésművészet, Tisza Star kiadó, 1997
* Kardrendje.hu – Kard és ökölpajzs: Kard és ökölpajzs technikák és menetek Andre Liegnitzer,
Hans Talhoffer, Paulus Kal és a Gladiatoria alapján, 2013
* Miyamoto Musashi: Go Rin No Sho, Szenzár kiadó, Budapest, 2004
*Yagyu Munenori: Heiho Kadensho, Torii kiadó, Budapest, 2005
forrás: /pajercsaba.blog.hu/

Napi anekdota - Petschauer Attiláról

A reményeim szerint hamarosan megérkező Hámori Ottó könyv kedvcsinálója:

"Csapathirdetés Amszterdam előtt.
Szászi alezredes Petschauerhez fordul, akit néhány napja neveztek ki tanácsosnak.
- Önt én értelmes embernek tartom, bár magatartását gyakran nem értem. De hiszem, hogy meg fogja érteni... A legmagasabb helyről jött kegy vigasz is kíván lenni az elmaradt utazásért...
Az eddig csendesen figyelő csoportból előlép Tersztyánszky, vigyázzba merevedik Szászi előtt.
Alezredes úrnak jelentem, Tersztyánszky Ödön százados, az olimpiai keret jelölt tagja kijelenti, hogy amennyiben Petschauer nincs az utazók között, ő is lemond a kerettagságról, nem utazik, és bár nehezen kiejthető, de jó magyar nevét Tetschauerre rontja.
- Százados! Maga ezt a rebellis tónust még a vörösöktől hozta. Úgy látszik, nagyon hamar elfelejtettük magának, hogy a prolidikti alatt vezérkari tiszt volt.
- Az alezredes úr igen jól informált. Ennek ellenére én ma a magyar hadsereg tényleges tisztje vagyok, és ebben a minőségemben sem fogadhatom el ezt a megkülönböztető gyakorlatot.
- Tudomásul veszem. - Szászi Santellihez fordul. - Maestro, hirdessen csapatot e két úr nélkül.
Ekkor egy másik tiszti ruhás vívó lép Tersztyánszky mellé, fővetéssel tiszteleg, s azt mondja:
- Valamint nélkülem.
- És nélkülem. - mondja egy harmadik tiszt.
- Mit kihirdetni...? - mondja Santelli. - Nem megy magyarok Amszterdam... Mondani világ, van ott kis országba valami skandalőz dolog, lesz világbotra...
Szászi nézi őket, aztán sokára megszólal:
- Sajnálom... Bár végül is a magyar diadal a fontos, nem az, hogy ki vívja ki.
Ahogy kilép a teremből, felbomlik a sor,  Santelli tapsol.
- Sietni fiúcskák, kevés idő, itt az olimpia, most már tessék tanulni meg vívni!"

Petschauer Attila

2015. október 6., kedd

Kardvívás gyakorlása egy francia laktanya vívótermében

A bal oldali vívó kitörés-egyenes fejvágással támad, a baloldali kvint hárítással védi. Mindenképpen érdemes megfigyelni és megjegyezni a tökéletes vívóállás és a kitörés pozícióját (utóbbiról még lesz szó). A falon lévő fegyverekből is látszik, hogy a franciák jobban preferálták a tőrvívást.

forrás: Magyar Szablyavívó Iskola

Két könyv

Megrendeltem két könyvet.
Az egyik dr. Szabó László könyve, az A vívás és oktatása, a másik Hámori Ottó Egy kardforgató élete c. könyve Petschauer Attiláról.
Ez utóbbiból egyetlen darab volt. Nem volt szívem otthagyni...
Remélem előbbi segítségemre lesz a vívómozdulatok titkainak megértésében, utóbbi pedig a motiváció fenntartására biztosan izgalmas betekintés lesz a 2. világháború előtti kardvívás legszínesebb egyéniségének, a tragikus sorsú Petschauernek életébe és talán lelki világába is.

Gyakorolni, gyakorolni!


2015. október 5., hétfő

A bemelegítés I.

Az edzéstervezés első és legfontosabb momentuma a bemelegítés megtervezése. A legjobb, ha az ember összeállít magának egy saját rutint, amivel minden edzést elkezd és aminek újbóli összeállítására nem kell hosszú időt szakítani a rohanó mindennapokból. Itt a saját bemelegítésem megtervezését írom le, szolgálhat ez alapul mások bemelegítésének megtervezéséhez, de használhatod is, ha úgy érzed a te igényeidet kielégíti.

Milyen a jó bemelegítés?

A jó bemelegítés szerintem az egész testet fokozatosan felkészíti a rá váró terhelésre. Általános gyakorlatoktól halad a sportág-specifikus feladatok felé, miközben a keringési rendszert, az ízületeket és az izmokat, az idegrendszert, az érzékszerveket és az energiaellátó-rendszert egyaránt előkészíti.

1. Általános bemelegítés

Az általános részben a nyugalmi helyzetben lévő izmok merev tónusát oldjuk először az izmok és ezzel az egész test melegítésével, valamint a szív- és vázizmok oxigénellátásának növelésével. Felkészítjük még az ízületeket azok felszíni "olajozásával", az aktív és passzív mozgásterjedelmek növelésével is.

A bemelegítés gyakorlatsorozata

A bemelegítés általános része tehát az alábbi 5 részből áll_

- Mérsékelt nyújtások
- 1. keringést fokozó szakasz
- Fő nyújtó gyakorlatok
- 2. keringést fokozó szakasz
- Erősítő gyakorlatok

2. Sportág-specifikus blokk

Mivel az edzésem a vívásról szól, ezért a legjobb, ha a vágások és lépések rendszere követi az általános részt, mert ezek pontosan a vívás során használt mozgásminták segítségével készítik fel az idegrendszert azok használatára. Ezeket akár formagyakorlatokká is alakíthatjuk, de egyenkénti gyakorlásuk is hasznos.

Az egyes szakaszok gyakorlatait a bemelegítésről szóló bejegyzés második része fogja tartalmazni.

Jó munkát!

Facebook csoport

Mostantól elérhető a blog facebook csoportja:

Szablya Útja Blog

Második lecke - A vívóállás

Ennyi közjáték után következzék a vívótudás második alapköve: a vívóállás.
A jó vívóállás ismérve, hogy a szemben álló ellenfélnek a legkevesebb találati felületet mutatja, ugyanakkor lehetővé teszi a gyors előre és hátrahaladást, valamint a hatékony pengevezetést.

A vívóállás meghatározása (saját)

A vívóállás olyan, a vívás közben alkalmazott testtartás, melynek során lábaink derékszöget zárnak be egymással egy képzeletbeli vonalon úgy, hogy a jobb láb a bal előtt két lábfejnyivel előre mutat. A térdek berogyasztva, de a térdek a lábujjak hegyénél nem kerülhetnek előrébb. A bal kéz csípőre téve, vagy a derék mögött, jobb kéz lazán, terc invitóban. Hát egyenes, bal váll hátrafeszítve, csípő kissé hátrafeszítve, mell kidomborítva.





Ez a testhelyzet először szokatlan lehet, azonban minél hamarabb meg kell szoknod, ha eredményes vívó akarsz lenni.

Vívóállás felvétele

Alapállásból (ld. Első lecke, kard felső vonalban) jobb lábunkat előrenyújtjuk két lábfejnyire, majd a lépést követően térdeinket berogyasztjuk, bal vállunkat hátrafeszítjük, csípőnket kissé hátratoljuk. Arc előrenéz.
Ugye, hogy nem is nehéz?




Ezt lehet gyakorolni állásból, ugrásból, cigánykerékből, hátra szaltóból, járókeretből.

Jó munkát!

Szomorú hír

Mától nem vagyok a Magyar Szablyavívó Iskola tanítványa. Ennek okairól nem szeretnék írni, de tény, hogy a mesterem szakmai munkáját nehéz lesz pótolnom csakúgy, mint a társak segítségét.
Köszönöm Nekik és az Iskolának az alapvető ismereteket, amiket ha teljesen el nem is sajátítottam, de megismerhettem!
A másik oldala az éremnek, hogy megpróbálom kialakítani a saját vívóstílusomat és a versenyeken való részvételre koncentrálni. Ez veszettül nehéz feladat lesz, de mint eddig mindent, ezt is megoldom. Bízom benne, hogy az idő engem igazol.
A blog szempontjából ez annyit jelent, hogy a páros gyakorlatok videóihoz találnom kell valakit, aki legalább védeni és támadni tud, bár addig még hosszú az út és ez nem egy leküzdhetetlen akadály.
Nem akartam oktató lenni, csak bemutatni a szablyavívás szépségét.
A blog folytatódik.

2015. október 4., vasárnap

Napi anekdota - A hatvágásról


Anekdota a hatvágásról, a szabadságharc korából.
 „Nálunk Dunaszentpálon úgy mondják a régiek, hogy huszárok voltak a faluban, amikor az a nagy harc volt. Héderváron meg a császáriak voltak bekvártélyozva. Két huszár elment járőrbe kikémlelni őket. Nem sokra mentek, mert a császáriak észrevették őket. Az egyik huszár még csak elnyargalt valahogyan, de a másikat elkapták. Bekísérték a faluba, aztán vallatni kezdték. Arról is faggatták, hogy hogyan csinálják a huszárok a hatvágást? Mondta nekik a huszár, hogy ő azt ugyan elmondani nem tudja, de megmutatja szívesen, ha kíváncsiak rá. Adtak neki egy kardot, hogy mutassa be. Erre azt mondta nekik, hogy azt gyalog nem lehet, csak lóhátról. Adják oda neki a lovát, mindjárt megmutatja. Hát a lovát is előhozták. Fölpattant a hátára és elkezdte a hatvágást. Csapkodott a kardjával hol erre, hol arra, táncoltatta a lovát tisztességesen, mire a császáriak elhúzódtak mellőle. Mindig nagyobb lett a kör, ő meg csak vagdalkozott benne hármat erre, hármat arra, míg egyszer csak nekiugratott a szélének. Lecsapta egy németnek a fejét, aztán irány hazafelé! De még visszakiáltott nekik, hogy most már tudják meg, hogy ilyen a hatvágás!” (Csütörtöki Mihály, sz. 1909. Dunaszentpál, 1973 )


2015. október 3., szombat

Az eszmény


A vívó fizikum

Gondolom nem árulok el újdonságot, ha leírom; a jó vívóteljesítmény megfelelő fizikumot kíván. Ez az egyik olyan tényező (a technikai tudás, a harciasság, a taktikai érzék és a sportszerűség mellett), amely leginkább meghatározza, mennyire leszünk eredményesek küzdelmeink során.
De milyen a vívó fizikum?

Gerevich Aladár minden idők legeredményesebb magyar férfi kardvívója
Nem volt egy góliát, de a legendák szerint 6(!) egymás után letett széket ugrott át helyből

Ha megnézzük a vívók alkatát, elvétve sem találunk közöttük hatalmas, kidolgozott izmokkal felpakolt testeket, aminek igen egyszerű az oka: a vívóknak nincs szükségük hatalmas erőre, vagy impozáns, félelmet keltő megjelenésre. Egy vívó, ha megjelenik a páston, a nevével, eredményeivel hat, aminek (legalábbis tömeg szempontjából) nem sok köze van az izmokhoz.
A modern kardvívásban sokkal fontosabb szempont a robbanékonyság, az atletikus teljesítmény fokozása az emberi maximumig, vagy még azon is túl. Jó példa erre Korea. A koreai vívás a II. vh. előtt sehol sem volt, ma viszont az élvonalat képviselik. Hogy miért? A következő videó mindent megmagyaráz.



4 méteres lábmunka. Ez az, amit mi, szablyavívók nem fogunk csinálni. Nem azért mert megfelelő adottságokkal és edzéssel nem érhetnénk el, hanem azért, mert a szablyavívás nem a találatról, hanem a szépségről szól elsősorban. Tudom, vannak versenyek ebben a kategóriában is, de az ilyen versenyeken az nem találat, ami bármely nemzetközi sportvívó versenyen már pontot ér. A szablyavívásban a találatnak ülnie kell és ha igazán jól akarjuk csinálni, akkor el kell felejtenünk az együttes találatokat (ambó) és a riposztokat még a találat után is képesnek kell lennünk hárítani.
Ez volt a módi akkor, amikor egy sértésért még vérrel kellett felelősséget vállalni és ez a módi most is azok között, akik komolyan veszik a vívást és nem nevezik találatnak a kardhegy futó érintését.
Tévedés ne essék! Nem akarom alábecsülni a modern sportvívók teljesítményét. Nem fogalmazhatok meg kritikát olyan emberekkel szemben akik a mai körülmények között is magasra emelik a magyar zászlót a világérdek fals követelményei ellenére. A modern vívást, abban is elsőként a kardvívást évtizedek óta temetik, mégsem tudták eltüntetni, köszönhetően azoknak a sportembereknek, akik energiát nem sajnálva edzenek a minél jobb eredményért. Ez a szó pedig éppen az a választóvonal, amely megkülönbözteti a sportvívót a szablyavívótól.
Az eredmény.
Az eredmény olyan fogalom, ami megrontja a mai sportot, aminek eléréséért minden eszköz megengedett, és ezalatt nem elsősorban, és leginkább nem a vívósportot értem. Az olyan olimpia, ahol a kémia dönt a győzelemről, nem lehet a békés versengés zászlóvivője.



De igencsak eltértem az eredeti kérdéstől. Vegyük tehát sorra azokat a fizikai tulajdonságokat, amelyek fejlesztése elengedhetetlen a győzelemhez (mert azért a gyakorláson és az akadémiai víváson túl is van motiváció).
A vívónak elsősorban tehát robbanékonynak kell lennie. Az izmai nem lehetnek túl nagy méretűek, mert az izomszövet fenntartása és működtetése igen energiaigényes folyamat. Természetesen a 900 gramm körüli fegyver háromszor nehezebb a sportkardnál, ezért mégiscsak szükség van egy alapvető erőnlétre a használatához. A saját testsúllyal végzett gyakorlatok tökéletesen képesek kielégíteni ezt a szükségletet és felkészíteni az izmokat, ízületeket a rájuk váró kihívásokra.
Kortól és edzettségtől függően többféle irányzat közül választhatunk.
A tohonya felnőtt férfiak (mint én), legjobb, ha a Fegyencedzéssel kezdik, mert a sporthoz nem szokott szervezet számára olyan kis terheléssel indít, ami nem vezet a kezdő lelkes amatőrökre jellemző váll-, és térdsérülésekhez. Türelmes munkával az író ígérete és az eddigi tapasztalatok alapján komoly fizikai erőnlétre tehetünk szert. Remélem minél hamarabb megjelenik Paul Wade harmadik könyve is, ami a robbanékonyságot fejlesztő gyakorlatokat fogja tartalmazni.
A fiatalabbak és rendszeresen sportolók belevághatnak a street workout fogcsikorgató gyakorlataiba, és egészen akrobatikus ügyességre is szert tehetnek, ami nem feltétlenül kell a víváshoz, de biztosan szórakoztatóbb módja az erőfejlesztésnek, mint a 3x40 5 másodperces fekvőtámasz...

Talán dr. Bay Béla volt az, aki azt mondta, hogy a vívás legjobb kiegészítő sportja a vívás. Eszerint a megfelelő vívó fizikum csupán a vívás gyakorlásával is elérhető.
Ezt részben igaznak tartom. A vívás önmagában is elegendő lehet, ha azt pontos edzésterv szerint naponta legalább egy órán át kitartóan gyakorlod. Szerintem. Viszont egyáltalán nem biztos, hogy ez a feltétel adott és nem mindenkit elégít ki a fél órán keresztül gyakorolt kitörés-fejvágás. Ha van ilyen, az szerencsés, mert a megfelelő erőnlét mellett a technikai tudása is sokkal fejlettebb lesz azoknál a társainál, akik heti kétszer egy-másfél órában letudják a gyakorlást.
A magam számára egyfajta kevert edzéstervet dolgozok ki, ami technikai és alaperő-fejlesztő gyakorlatokat is tartalmaz.
Ezekről majd később írok.
Összegezve tehát a leírtakat a tökéletes vívó fizikumát divatos szóval leginkább funkcionálisnak nevezhetném. Izmosan vékony, robbanékony és mozgékony. Ennek elérését további posztokban ismertetem.

Jó munkát!

U.i.: Egy kis válogatás az induláshoz


2015. október 1., csütörtök

Ilyen a szablyavívás

Íme egy kedvcsináló videó arról, hogyan is néz ki a szablyavívás, ha rendesen csinálják


Első lecke - Fegyvert a kézbe!

Első lecke - Fegyvert a kézbe!

Eljött a várva várt pillanat!
Ugyan a sportvívók úgy tartják, hogy nem szabad egyből kardot adni a tanonc kezébe, Arlow (akárcsak Leszák) mégis úgy gondolta, hogy ez az első dolog amit le kell írnia, meg kell ismertetnie. Ennek szerintem két oka van.
Egyrészt a vívás összetett sport és ez a mozgásanyagában is kifejezésre jut olyannyira, hogy a felsőtest és alsótest mozgásai külön külön is gyakorolhatók időtől és helytől függően ezek egyenként is elég munkát adnak, mert mindig van egy apró hiba, amit javítani lehet. A tanuló gyakorolhatja a vágásokat, vagy a lábmunkát külön is, ha csiszolni szeretné a mozgását. A vágások gyakorlásához pedig mindenképpen el kell sajátítani a kard helyes fogását. Arról nem is beszélve, hogy aki vívni tanul, azt igen erősen tudja motiválni, ha a markában kardot érezhet. Én elsősorban a szablya használatára koncentrálok, de érintőlegesen szót ejtek a sportkard tartásáról is.
Másodsorban ez egy olyan alapvető ismeret, amelynek hiánya teljesen tönkreteheti a vívó technikáját, ezáltal rontva a teljesítményt szabad küzdelemben. Olyan ez, mint a műveletek sorrendisége a matekban. 30+ évesen kellett rájönnöm, hogy minden bizonnyal közrejátszott a rossz matek eredményeimben az, hogy nem voltam vele tisztában, hogy a szorzást hamarabb kell elvégezni az összeadásnál, pedig ezt már általános iskolában meg kellett volna tanulnom. Nem tettem, és meg is lett az eredménye.
Ezért nincs jobb kezdés annál, hogy megtanuljuk a kardot kézbe venni, és azt megtartani.

A szablya markolata speciálisan a leghatékonyabb használatához lett kialakítva.



A szablyát íves mozdulatokkal irányítva használhatjuk ki leginkább a hajlított penge sebzőképességét, legalábbis így lett ez nagyon okosan kitalálva akkoriban, amikor még fegyver volt és nem sporteszköz. Akkoriban nem lámpa jelezte a találatot, hanem vércsík és lehulló végtagok.
Ennek megfelelően a szablyát markolni kell (ezért van a markolat). Azonban nem úgy, mintha egy kalapácsot fognánk. Arlow könyvében van egy nagyon jó kép erről, de én csináltam egy még jobbat, hehe...



Na kérem! Mint látható,a markolatot férfias jobb kezem a végénél fogja, közel a csőrszerű kialakításhoz. Ez azért fontos, mert a penge így sokkal jobban irányítható, a forgáspont a lehető legszélső ponton van. A fejlécen is látható fogásmód és az enyém között a vájt szeműek észrevehettek egy különbséget. Nevezetesen, hogy a régi fotón a hüvelykujj a markolat gerincét támasztja, én viszont a gyűrűszerű markolást használom. Ennek több oka van. Egyrészt elég volt tartani a kardot fényképezés közben, de igazából a szabályos fogás az enyém. A fentit a sportkardnál kell alkalmazni, mert annak a súlya lehetővé teszi ezt a folyamatos fogásmódot, a gyakorlószablya azonban 900 grammhoz közeli súlyú, ami használat közben lehetetlenné teszi a gerinc mögötti hüvelykkel a megfelelő pengevezetést. Vannak olyan kardhelyzetek, amikor ez a fogásmód is alkalmazható ezt majd az adott helyen jelezni fogom.

A következő tudnivaló maga a markolás technikája. A különböző ujjaink különböző feladatokat látnak el.
Először is a mutató és a hüvelykujjaink egy gyűrűt képeznek a markolat körül. Ezek lesznek az irányító ujjak.



Aztán a kisujjunkkal a tenyerünk alsó párnájához szorítjuk a markolatot. Ez lesz a gázpedál. Meg a fék.



Innen gyorsítjuk a fegyvert miután a karunk a lehető leghosszabb utat megtette és itt érezzük a feszülést, amikor a meglendített pengét megállítjuk.

A fennmaradó két ujjunknak gyakorlatilag a szorítás szerepe jut.



Na ha ez megvan, már meg tudod fogni a kardot. Gratulálok!
Azonban a kardot nem csak fogni, hanem tartani is kell.
Eljött tehát az idő, hogy megtanuljuk a terc... hm... karhelyzetet(?).
Azért nem egyértelmű minek nevezzem, mert a terc invitó (meghívás) inkább egy testhelyzet. Viszont mi még nem vettük (a blogon) a vívóállást. Azonban megtanulhatjuk az alapállást, amiben egyébként is érdemes lesz gyakorolni a lendítéseket.
Nem nagy ördöngösség. Állj meg összetett lábakkal és képzeld el, hogy a jobb lábad alatt egy képzeletbeli vonal halad. Húzhatsz is egyet, ha úgy könnyebb.
Ezután a bal lábad fordítsd ki derékszögben és a bal sarkad tedd a jobb mögé a vonalra.
Most a bal kezed tedd csípőre, vagy a derekadra és máris vívóállásban állsz.




Most, hogy már ezt tudjuk, felvehetjük a terc "karhelyzetet".

Megpróbálom körülírni utána pedig megnézhetitek képeken is.
Ha a kezedbe vetted a kardot, vagy seprűnyelet, vagy bármit, amit gyakorlás céljára használsz, a következőt kell tenned:
Nyújtsd ki a fegyvert tartó karod előre úgy, hogy a kard hegye az ellenkező vállad előtt legyen,a markolat pedig a fegyveres kezed válla előtt
Ezután hajlítsd be a karod, hogy az alkarod párhuzamos legyen a talajjal, a könyököd és a mellkasod közé beférjen az öklöd. A kard hegye felfelé mutat, az éle pedig jobbra ki (a képen a kosarat figyeld), mert ez a kardhelyzet a jobbról (külső oldalról) érkező vágások ellen védi a kart és az oldalt.



A terc helyzetet én a vívás kettős fedezékének hívom, mert a helyesen felvett terc a test külső oldalát és a kart is tökéletesen védi a szemből jövő támadások ellen.
Itt pedig vissza is kanyarodunk a kard tartásához. Akkor tartod helyesen a fegyvert, ha a vállaid és az egész karod lazák, csak a tenyeredben és az ujjaidban érzed a szükséges feszülést.
Ennek ellenőrzésére végezhetsz alkarkörzéseket, csuklókörzéseket, sőt - urambocsá' - meg is lengetheted a fegyvert, vagy leengedheted a karod, hogy aztán visszatérj tercbe.

Mára ennyi volt. Remélem örül az a 10 olvasóm, aki a kezdetektől követi a blogot és azok is, akik majd ezután fogják.

Jó gyakorlást!