Az edzéstervezés első és legfontosabb momentuma a bemelegítés megtervezése. A legjobb, ha az ember összeállít magának egy saját rutint, amivel minden edzést elkezd és aminek újbóli összeállítására nem kell hosszú időt szakítani a rohanó mindennapokból. Itt a saját bemelegítésem megtervezését írom le, szolgálhat ez alapul mások bemelegítésének megtervezéséhez, de használhatod is, ha úgy érzed a te igényeidet kielégíti.
Milyen a jó bemelegítés?
A jó bemelegítés szerintem az egész testet fokozatosan felkészíti a rá váró terhelésre. Általános gyakorlatoktól halad a sportág-specifikus feladatok felé, miközben a keringési rendszert, az ízületeket és az izmokat, az idegrendszert, az érzékszerveket és az energiaellátó-rendszert egyaránt előkészíti.
1. Általános bemelegítés
Az általános részben a nyugalmi helyzetben lévő izmok merev tónusát oldjuk először az izmok és ezzel az egész test melegítésével, valamint a szív- és vázizmok oxigénellátásának növelésével. Felkészítjük még az ízületeket azok felszíni "olajozásával", az aktív és passzív mozgásterjedelmek növelésével is.
A bemelegítés gyakorlatsorozata
A bemelegítés általános része tehát az alábbi 5 részből áll_
- Mérsékelt nyújtások
- 1. keringést fokozó szakasz
- Fő nyújtó gyakorlatok
- 2. keringést fokozó szakasz
- Erősítő gyakorlatok
2. Sportág-specifikus blokk
Mivel az edzésem a vívásról szól, ezért a legjobb, ha a vágások és lépések rendszere követi az általános részt, mert ezek pontosan a vívás során használt mozgásminták segítségével készítik fel az idegrendszert azok használatára. Ezeket akár formagyakorlatokká is alakíthatjuk, de egyenkénti gyakorlásuk is hasznos.
Az egyes szakaszok gyakorlatait a bemelegítésről szóló bejegyzés második része fogja tartalmazni.
Jó munkát!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése